תמי רוסו לייזרוביץ-טיפול במשבר באמצע החיים
 
 
 
 
072-3226836
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הטיפולים שלי

 
 
 
 
 
 
 
בקליניקה שלי אני מטפלת באנשים שחווים משבר בחייהם באמצעות שתי שיטות: בעזרת טיפול התנהגותי קוגניטיבי וטיפול באמצעות הבעה ביצירה.
 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

 
CBT = Cognitive Behevioral Therapy – טיפול קוגניטיבי התנהגותי
 
 
עקרונות הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית נחלקים בעצם לשני חלקים:

החלק הקוגניטיבי
– בבסיסו העיקרון שלכל אדם מערכת אמונות בסיסיות שלפיהן הוא מנתח את העולם שסביבו. מערכת אמונות זו היא הבסיס לפרוש שאדם נותן לאירוע שמתקיים בסביבתו, והפירוש הוא שיקבע את הרגשות, המחשבות והדרך בה יבחר אדם להגיב לאותו אירוע.

החלק ההתנהגותי
– בבסיסו העיקרון שהתנהגות היא דבר נלמד, וקיים קשר בין ההתנהגות המידית לבין הסביבה. למעשה, התנהגות רצויה ולא רצויה נלמדות באותן דרכים, וההתנהגות מחוזקת או נחלשת באמצעות תוצאותיה.

בשורה התחתונה – התנהגות שלא תחוזק – תיכחד.
 

מהלך הטיפול

 
טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבסס על ההנחה שהאדם יודע להעריך נכונה את צורכיו.
המטרה בטיפול היא הפחתת המצוקה הנפשית, והוא ממוקד ביצירת גמישות מחשבתית והתנהגותית.

כיון שהשינוי יכול להיעשות בכל אחד מהתחומים, והשינוי הזה ישפיע על שאר התחומים. הבחירה באיזה תחום להתחיל היא בידי המטפל, בהתאם לאופי המצוקה שאיתה מתמודד המטופל ואישיותו.
 

איך עושים את זה?

 
תחילת הטיפול מוקדשת לתיאור מעמיק של המצוקה, ולבחינה והערכה של פרשנות, דפוסי חשיבה ותגובה שקיימים אצל האדם בהווה. אלה נבדקים באמצעות שאלות וחקירה משותפת של המטפל והמטופל בחדר ומחוצה לו. בין פגישה לפגישה, נדרש המטופל לבצע ניטור עצמי של חלקים שונים בבעיה, ועל פי זה, נקבע המשך הטיפול.
 
 
 
תוך כדי החקירה המשותפת, מצייד המטפל את המטופל בכל הידע שיש בידיו בנושא המצוקה שאיתה בא המטופל.

לאחר שרוב המידע נאסף, מתחילים בתהליך של שינוי, באמצעות משימות מדודות וממוקדות, שאותן צריך לבצע המטופל בין פגישה לפגישה.


רוב המשימות מתורגלות לפני כן בחדר, כשהמטפל מצייד את המטופל בכלים ככל שנדרש.

לעיתים, יש משימות, שיבוצעו על ידי המטפל והמטופל מחוץ לחדר בזמן הפגישה או במהלך השבוע.

הטיפול מגיע לסיומו כאשר המטופל מדווח על רווחה פסיכולוגית בתחום המצוקה שאיתה הגיע לטיפול.
 

טיפול בהבעה וביצירה

 
שיטות רבות פותחו לטובת טיפול בנפש האדם, והקלה על מצוקות נפשיות אותן הוא חווה במשך הזמן. מהשיטות הידועות יותר, היא שיטת הטיפול הפסיכולוגי, שמהותה - שיחה.

בעשרות השנים האחרונות, החלו מתפתחות טכניקות חדשות ומרתקות למדי, של טיפול בטכניקות המציעות דרכים נוספות לעזרה נפשית.

טיפול באמנות הוא אחת משיטות אלו - שיטה פסיכותרפיסטית, שעושה שימוש בטכניקות אמנותיות כמו - ציור, צילום ופיסול, תוך שילוב עם תיאוריות קלאסיות של פסיכולוגיה. כך ניתן להפליג למחוזות אחרים בתחום הנפש, תוך טיפול בנושאים שהיו נסתרים עד כה.

התחום מזכיר במידת מה טיפולים אחרים בעלי אותו יעוד - שהוא שימור ושיפור איכות החיים ובריאות הנפש. ההבדל הבולט יותר, הוא בצורה בו מבוצע הטיפול, תוך שילוב סמלים לא-ורבאליים בהליך של היצירה, שמאפשרים להציף ולזהות רגשות ומחשבות.

לאחר לימודים של טיפול באמנות, הופכים המטפלים למומחים עם הידע הנדרש לסיוע למטופלים לפתח הבנה את עצמם, באמצעות תובנות של יצירה.

תחום טיפול באמנות, ככל תחום טיפולי, נחלק גם הוא לכמה גישות. גישה ראשונה מתמקדת בקשר שנוצר בין המטופל למטפל. היא משתמשת באמנות כאמצעי חיבור, תקשורת וייצוגו של הקשר הטיפולי - גישה זו נקראת גם פסיכותרפיה באמנות.

גישה שניה - גישת האמנות כטיפול - מתמקדת בעצם יצירת האמנות, ומתייחסת אליה כנקודת התחלתו של תהליך הריפוי. בגישה זו המטפלים יוכלו להתמקד בתהליך היצירה, כדי להציף תכנים מהתת מודע. הם יעסקו פחות בעיבודן הוורבאלי של תובנות.

גישה נוספת בעולם הטיפול באמנות, קרויה - פסיכותראפיה אנליטית באמנות. היא מתמקדת ביחסי ההעברה שבין המטופל למטפל. גישה זו גורסת שיצירת אמנות הינה אובייקט שלישי, בין המטופל למטפל, כאשר באמצעותה מתאפשרים יחסי העברה בין המטופל, המטפל והיצירה שנוצרת. בדרך זו אפשרי להעלות תכנים ממקומות עמוקים, לנתח יחסי העברה תוך שימוש ביצירה האמנותית ולהביא ליצירת שינוי, למעשה, מתוך היצירה. לפי שיטה זו - ניתן משקל שווה ליחסי המטופל-מטפל וליצירה.
 
לתיאום פגישת ייעוץ ופרטים נוספים, התקשרו אליי: 072-3226836